Methbot, yüzlerce firmanın dijital reklamlarını kullanarak ve yüzlerce gerçek ip ve sunucudan oluşan kötü niyetli yazılım ve bu yazılımın sorunsuz bir şekilde çalışabileceği bir muazzam bir plandır. Öylesine karmaşık bir algoritma ve sorunsuz çalışan bir planlama yapıldı ki günde 3milyon dolarlık bir kazancın çözülebilmesi çok uzun bir zaman aldı.
FBI, güvenlik şirketi WhiteOps ve birkaç şirketin yardımıyla yakalanan üç sanık dolandırıcının tutuklanmasına, 50den fazla ülkede barındırdıkları web sunucularına ve çok sayıda banka hesaplarına el koydu.
FBI yetkilileri tarafından Uluslararası Siber Güvenlik Konferansında detaylandırılan yasa operasyonuna göre, Methbot dijital reklamcılık ile yaratılan sahte video izlenme planını hedef aldı . ABD Adalet Bakanlığına göre, reklam sahtekarlığı çetesi, pazarlamacıları gerçekte var olmayan internet kullanıcılarına erişim için 30 milyon dolardan fazla parayı dijital reklamverenleri ve web yayıncılarını dolandırdı. Zaten milyar dolarlık bir sorun olan reklam sahtekarlığı, 2022 yılına kadar reklam endüstrisine 44 milyar dolara mal olacak .
Bir buçuk yıldan fazla süren soruşturma, Bulgaristan, Malezya ve Estonyada yakalanan üç şüphelinin tutuklanması ile son buldu. Şüphelilerin tespit edilmesi suçluların farklı ülkelerde bulunmasından dolayı FBI oldukça zorlandı, ancak bu soruşturma için altı ayını harcayan FBI ajanları için, edindikleri delilleri çok iyi analiz ederek ve bu delilleri suç unsuru olarak kullanarak nasıl gözaltına alacaklarının planlarını yaptı.
Çünkü şüphelilerden bir tanesi baskın yapıldığını diğerlerine bildirirse, ekibin geri kalanı, çok önemli kanıtları silebilir. Polis harekatı nihayetinde, Bulgaristanda ikamet eden bir Rus vatandaşı olan Aleksander Zhukov , Malezyada yakalanan bir Kazak adam olan Sergey Ovysannikov ve Estonyada bulunan bir Rus olan 
Yevgeniy Timchenkonun tutuklanmasına neden oldu. Üç şüphelide New Yorkun Doğu Bölgesinde suçsuz olduğunu iddia etti.
Ekibimizin bir araya geldiği bir acil durum planı matrisine sahiptik ve Bu konuda nasıl gideriz?  diye düşündük. FBI özel ajanı Evelina Aslanyan, bu adamı nereden kapacağız ve onu nasıl yakalayacağız? Dedi. Şüphelilerin yakalanabileceği açıkça belli olduğunda, FBI yetkililerin onları ABDye iade edip edemeyeceğini de düşünmek zorunda kaldığını belirtti.
Birden fazla ülkeye dokunmayacak hiçbir önemi olmayan siber bir durum yok ve bu yüzden siber soruşturma ve kovuşturma stratejinizin temel bir yeterliliği olarak uluslararası işbirliğine sahip olmanız gerekiyor diye ekledi. Doğu Bölgesi Yeni Bölge Başsavcısı Richard Donoghue York, Çarşamba dedi. 
Planlandığı gibi işe yaramadı. Malezyalı yetkililer Ekim 2018de Ovsyannikovu tutukladığında, bir şekilde hala büyük olan Timchenko ve Aleksandr Isaevi uyardı. İddianameye göre hem sonradan e-posta hesaplarının içeriği hem de programda kullanılan çevrimiçi depolama hesapları silindi.
Devralma için hazırlık, yasaların uygulanmasını sağlamak için bu ülkelerin her birindeki yetkililerle sürekli telefon görüşmeleri yapıldığından şüphelilerin izlendiğini ve iddia edilen dolandırıcıların hiçbirinin kendi ülkelerinden ayrılmadığını içeriyordu. Her tutuklama, dijital operasyonun gerçekleştiği dijital bir çukuru tetikleyecektir, burada WhiteOps veya FBI ile ortak olan başka bir şirket , operasyonun devam ettiği görünmesi için sahte alan adı yüzey bilgisi verirken, diğer üyelere planın olduğu konusunda uyarmak için bir telefon listesi verir. 
Aslanyan, Bir çağrının bir kişiye gönderileceği, 10 kişiyi arayacakları ve 20 kişiyi arayacakları bir zincirleme reaksiyon vardı dedi.
Aslanyana göre, dört yıl süren bir planı yürütmek için, sanık dolandırıcılığı kötü niyetli yazılımlara, botnetlere, sahte web trafiğine ve nezaket işlemini kolaylaştıran sayısız diğer teknik araçlara dayanıyordu. (BuzzFeed News, işbirliğinin diğer yönlerini, özellikle de özel sektör planlamasını geçen yıl ayrıntılı bir raporunda açıkladı .)
Reklam sahtekarlığı en üst seviyesine geldiğinde, herhangi bir zamanda 1.8 milyon virüs bulaşmış bilgisayar kullandı ve bu makineleri, yalnızca pazarlama firmalarını dolandırıcılık amacıyla oluşturulan web sayfalarına gelen ziyaretçi sayısını yapay olarak şişirmek için kullandı. Ayrıca, reklam alanının satın alındığı ve satıldığı 3 milyardan fazla reklam isteği, en az 10.000 sahtekarlık web alanı ve 60.000den az olmayan bir sayıda reklam envanteri satan hesap kullandı.
Aslanyan, uluslararası polis baskınının yürürlüğe girmesinden sonra planın belki de en aktif kampanyadan saatlerce neredeyse tamamen sessizliğe kadar sürdüğünü belirterek bu çaba yıllarca sürdü.

Tarihin En Büyük Dijital Dolandırıcılık Yöntemi
OKUNMA SAYISI
23910